Lídři Severočechů chtějí “obnovit” okresy

ÚSTECKÝ KRAJ - Okresní úřady zanikly na konci roku 2002 a se vznikem krajských úřadů je pro menší obce složité prosazovat a poukazovat na své potřeby v celém Ústeckém kraji. Ten má také další problém, když je rozdělen na další různě zaměřené regiony a krajská vláda tak řeší jiné problémy na Litoměřicku, než na Šluknovsku nebo Chomutovsku.

“Naším cílem není samozřejmě zvýšit byrokracii vytvořením dalších úřednických míst, ale přiblížit kraj do bývalých okresů skrze naše okresní lídry. Ti budou kontaktními osobami, a i když by přímo nebyli krajštími zastupiteli, přesto by byli k dispozici zástupcům měst a obcí a pomáhali by předávat informace přímo do krajského zastupitelstva,” vysvětluje myšlenku lídr krajské kandidátky Severočeši.cz a starosta Dubí Ing. Petr Pípal.

Sám jako starosta města Dubí ví, že i přes ochotu zaměstnanců krajského úřadu i zastupitelů, se řada nutných věcí k vedení kraje nedostane. Nápad v menším měřítku budou nyní testovat v Litoměřicích, kde pověřili místostarostu za Severočeši - Litoměřice Lukase Wünsche komunikací s veřejností.

“Není to nijak složité. Lidé se zaregistrují přes online formulář, pošlou téma, abych se mohl připravit a případně přizvat někoho z vedoucích odborů, vyberou si čas setkání a nad problémem či nápadem si sedneme. Politici se takto samozřejmě setkávají, ale chceme takovým setkáním dát řád a také nějaký jasný výstup. Tím bude, že se informace z těchto setkání dostanou do zápisu či případně i do usnesení Rady města, kde budu o všech jednáních informovat. Z “pouhého” nápadu se tak již stane politická či úřední záležitost a bude se o něm dál diskutovat,” vysvětluje Wünsch nápad z Litoměřic.

Jednotlivými okresními lídry jsou zastupitel v Rumburku Radek Slavík pro Děčínsko, radní ve městě Lom Bronislav Schwarz pro Mostecko, lídr kandidátky a kandidát na hejtmana Petr Pípal by měl na starosti Teplicko, kandidát na senátora v lounském obvodu a ředitel Oblastní charity Ústí nad Labem Rostislav Domorák bude kontaktem pro obyvatele okresu Žatec, místostarosta Litoměřic Lukas Wünsch je zástupcem pro okres Litoměřice. V krajském městě má senátní kancelář Jaroslav Doubrava a ten je tedy zároveň tím pravým člověkem na komunikaci z Ústí nad Labem. Svou významnou roli zejména pro spolupráci s organizacemi zastupujícími zájmy žen v kraji bude mít kandidátka do senátu a ředitelka domu kultury v Rumburku Šárka Štruplová Růžičková.