Krajský participativní rozpočet pomůže menším obcím

ÚSTECKÝ KRAJ - V mnoha městech v Ústeckém kraji si lidé již zvykli, že díky tzv. participativnímu rozpočtu mohou ovlivnit rozdělování finančních prostředků na projekty veřejnosti. Budují se tak dětská hřiště, lavičky, sportovní infrastruktura, naučné stezky, komunitní zahrádky a další věci, které by se jinak do obecního rozpočtu nedostaly. Podobnou šanci hlasovat o svých projektech dají Severočeši také v rámci rozpočtu Ústeckého kraje.

Princip participativního rozpočtu je jednoduchý. Ústecký kraj vyčlení část finančních prostředků, veřejnost pošle své projekty a nápady a v následném hlasování si lidé vyberou ty nejlepší. “S ohledem na očekávaný propad v příjmech obecních rozpočtů po krizi chceme takto alespoň trochu pomoci menším obcím, které budou muset rušit své plánované investice. Přesná pravidla projdou určitě diskusí, stejně jako částka, kterou si může kraj dovolit uvolnit, ale chceme, aby se mohly přihlásit obce do třech tisíc obyvatel rozdělené do několika kategorií podle počtu obyvatel,” vysvětluje Petr Pípal, starosta Dubí a kandidát na hejtmana.

Participativní rozpočet je jedním z prvních nástrojů, jak více zapojit veřejnost do spolurozhodování v kraji.

“Naším cílem je prohlubovat aktivity Ústeckého kraje v Národní síti zdravých měst a spolupracovat s dalšími členy na výměně dobrých nápadů stejně, jako se to daří již mnoho let u nás v Litoměřicích a i v dalších městech v kraji,” vysvětluje místostarosta Litoměřic Lukas Wünsch. Právě Litoměřice jsou dlouhodobě na špičce v republice při zavádění principů spolupráce s veřejností formou pravidelných setkávání politiků s obyvateli města, ale také například žáků s vedením škol atd. “Severočeši v Litoměřicích se s veřejností setkávají pravidelně a diskutují na různá témata nejen s širokou veřejností, ale také s odborníky. A i taková setkání chceme postupně rozjet v celém kraji,” dodává Wünsch.

V REGIONECH SI POMÁHAT UMÍME. A míříme Z REGIONU DO KRAJE.

Kontakty na osoby v TZ:
Petr Pípal: 602 280 554
Lukas Wünsch: 605 237 966