Každá krize lidi spojí a politiky otestuje

ÚSTECKÝ KRAJ - Krajské volby se blíží. Nyní díky krizi mnohonásobně rychleji. Lidé se politice nevěnují, nemají na to čas, protože se snaží pomáhat svému bližšímu i vzdálenějšímu okolí. Politici se méně hádají a většinou se také zapojují do různých aktivit. Každá krize lidi spojí. A současná krize také jasně ukazuje, jak je důležité znát své okolí, své obce i města. Naši kandidáti se samozřejmě také hned zapojili. Nejen proto, že chtěli, jako například Martin Topš z Roudnice nad Labem, který je v krizovém štábu města a koordinuje dobrovolníky v Roudnici a mimo jiné do Roudnice získal jeden z prvních rouškomatů a pomohl tak získat desítky tisíc korun pro charitativní účely.. Ale i proto, že to jejich čest a dlouhodobá láska k profesi hasiče. Také velitel dobrovolných hasičů v Litoměřicích Martin Šimek se okamžitě zapojil a jeho kolegové pomáhali s rozvozem krizových potravinových balíčků nebo stáčením desinfekce pro veřejnost. Pro lékaře je pomáhání samozřejmostí a i ti z naší kandidátky se hned zapojili. Musí snést velký nápor a jsou vždy první, komu se děkuje. V první linii je například gynekoložka MUDr. Simona Bukvová, která i přes nedostatek ochranných prostředků nepřestala ordinovat. V regionu Šluknovska se na ní v současné době spoléhají zejména těhotné pacientky. Podobně na tom byly také zdravotní dopravní služby. Jednu takovou provozuje firma SANILIT na Litoměřicku už více než 25 let a Jiří Skřivánek se také nenudil. Sehnat desinfekci, ochranné pomůcky a další materiál byl nadlidský úkol. Sanitky ale jezdit musí a stále převážet pacienty na dialýzy a jiné nutné lékařské zákroky.

Tato krize ale ukázala i další profese, které jsou běžně nedoceněné. Vidí to Josef Kalina, majitel velké potravinářské firmy a provozovatel několika maloobchodů. Právě jeho prodavačky a prodavači jsou v každodenním kontaktu s mnoha lidmi a pomáhají udržet v chodu prodejny s potravinami aby nevznikla opravdová panika.

Ředitelka rumburského kulturního domu Šárka Štruplová Růžičková v rámci domu kultury začala, při  rušení a překládání termínů jednotlivých akcí se svými zaměstnanci, šít roušky a tyto zdarma distribuovala veřejnosti. Spolu s Radkem Slavíkem a několika dalšími rumburskými zastupiteli zakoupili gumičky nezbytné k výrobě roušek. Radek Slavík s manželkou podpořili místní podnikatele tvorbou a zakoupením voucherů na čerpání jejich výrobků a služeb a tuto formu "výpomoci" propagují v rámci našeho města. Drobným živnostníkům nabízí možnost vytvoření voucherů na jejich služby, které by si mohli zakoupit i ostatní občané. No a pak tu máme politiky. Ti to mají jednoduché - mohou buďto pomáhat nebo překážet. Naši lidé si vybrali variantu pomoci. Starosta Dubí a náš kandidát na hejtmana Petr Pípal mimo běžné koordinace dění ve městě už připravuje balíčky, jak pomoci místním živnostníkům. Radní města Lom Bronislav Schwarz a náš kandidát do senátu v Lounech je určitě rád za fungující službu Senior taxi, kterou ve městě provozují již několik let a ostatní města ji v krizi rychle zavádí. U zrodu spojení podnikatelů, politiků a Okresní hospodářské komory v Litoměřicích www.litaksipomaha.cz stál místostarosta Lukas Wünsch, který se mohl spolehnout na sociální krizový štáb a začal pomáhat s charitativním projektem, jak pomoci stavebním firmám k získání chybějícího vybavení a zároveň pomoci ženám, které nemohly z různých důvodů do práce. Liťák si pomáhá vykoupil za více než 100.000Kč roušky od drobných švadlenek a zaměstnanci stavebních firem mohli pokračovat v práci. A postupně přidali další zajímavé projekty na pomoc podnikatelům v regionu. Ale pomáhají další a další. Ředitel Destinační agentury České středohoří Luděk Jirman už přemýšlí, jak pomoci městům a obcím získat více peněz z turistického ruchu, který se rozjede a může firmám generovat ztracené příjmy.

V REGIONECH SI POMÁHAT UMÍME. A míříme Z REGIONU DO KRAJE.

Kontakty na osoby v TZ:
Petr Pípal: 602 280 554
Šárka Štruplová: 730 894 500
Bronislav Schwarz: 606 525 718
Lukas Wünsch: 605 237 966